Po wdrożeniu systemu PRS szybko pojawiły się pytania o to gdzie wnieść opłatę do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przed 2021 rokiem pytanie o konto do wpłat do KRS zwykle kierowało nas na strony właściwego Sądu Rejestrowego. Do czasu wprowadzenia rewolucyjnych zmian w postępowaniu przed sądami rejestrowymi zasada była prosta. Opłata do KRS wnoszona była na konto dochodów budżetowych właściwego sądu rejestrowego. Czasem dla różnych wydziałów były różne konta. Dnia 1 lipca 2021 roku weszła w życie wielka reforma KRS i oprócz składania wniosków w formie elektronicznej, pojawiła się też konieczność uiszczania opłat w inny sposób niż dotychczas. Jak wnieść opłatę do KRS po 1 lipca 2021 roku? Gdzie powinna zostać uiszczona opłata za zamiany w KRS?
Opłata do KRS od wniosków składanych do Wydziałów KRS
Przy wnioskach o rejestrację spółki najczęściej opłaty można dokonać poprzez system płatności podłączony pod sam portal rejestrów sądowych. Daje to wygodne opcje płacenia BLIK, kartą i innymi instrumentami płatniczymi. Co zrobić jednak, gdy zachodzi konieczność uzupełnienia opłaty sądowej albo gdy opłatę uiszcza inna osoba niż podpisująca wniosek? Zasadą jest dokonywanie opłaty do KRS na konto sądu, który proceduje wniosek. Jedynie, jeżeli wykonujesz przelew za pomocą mechanizmów płatności udostępnionych przez system PRS możesz to zrobić także na konto Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
KRS opłaty 2024
Jak zmieniły się opłaty do KRS w 2024 roku i w jaki sposób należy je uiszczać?
Konto do opłat KRS w 2024 roku
Zarówno opłaty sądowe, jak i opłaty za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w sytuacjach, gdy wnoszone są za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych mogą być wnoszone dwojako:
- jeżeli korzystasz z systemów płatności udostępnionych w systemie PRS płacąc kartą, blikiem lub przelewem natychmiastowym (tzw. bramki płatniczej) opłatę należy przelać na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie nr rachunku: 88 1010 1270 0010 7822 3100 0000 za pomocą systemu płatności udostępnionego w systemie PRS. Nie musisz w zasadzie w takim przypadku przejmować się numerem konta, ponieważ opłaty księgowane są na tym koncie automatycznie. Opłata jest dokonywana po tym jak podpiszesz już elektronicznie wniosek o wpis do KRS,
- możesz zapłacić także zwykłym przelewem na konto podane przez właściwy sąd rejestrowy rozpatrujący sprawę na stronach internetowych sądu, także przelewy na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie są zwykle honorowane, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to najbardziej prawidłowy sposób dokonania opłaty i zdarza się czasem, że sądy rejestrowe pozostawiają sprawy z tak wniesioną opłatą bez rozpoznania.
Cześć! Cieszę się, że tu jesteś. Wiele osób wpada tu sprawdzić rachunek bankowy właściwy do dokonania opłaty do KRS, ale nie zostaje na dłużej. A szkoda, bo warto. W bazie wiedzy zawartej na tym blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, procesu rejestracji, prowadzenia i likwidacji spółki. Zapisz sobie ten adres i wracaj co jakiś czas. Będzie mi bardzo miło.
Błażej Sarzalski
Lista rachunków bankowych do opłat KRS dla poszczególnych sądów
Poniżej znajdziesz listę sądów rejestrowych oraz odnośniki do rachunków bankowych na które możesz wnosić opłaty za wpisy i zmiany w rejestrze przedsiębiorców KRS. Odnośniki zabiorą Cię na strony interesującego Cię sądu rejestrowego, gdzie sprawdzisz dokładnie na jakie konto należy wnieść opłatę za wpis lub zmianę w KRS.
- Sąd Rejonowy w Białymstoku – XII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego
- Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej
- Sąd Rejonowy w Bydgoszczy – XIII Wydział Gospodarczy KRS
- Sąd Rejonowy w Częstochowie XVII Wydział Gospodarczy KRS
- Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku – Uwaga! Różne rachunki dla różnych wydziałów!
- Sąd Rejonowy w Gliwicach
- Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach
- Sąd Rejonowy w Kielcach
- Sąd Rejonowy w Koszalinie
- Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie
- Sąd Rejonowy dla Lublin-Wschód w Świdniku
- Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi
- Sąd Rejonowy w Olsztynie
- Sąd Rejonowy w Opolu
- Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu – uwaga, są dwa różne konta dla dwóch wydziałów KRS
- Sąd Rejonowy w Rzeszowie
- Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
- Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
- Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu
- Sąd Rejonowy w Zielonej Górze
Wysokość opłat do KRS w 2024 roku
Wysokość opłaty za wpis spółki do KRS nadal wynosi 600 złotych. Składa się na nią kwota 500 złotych tytułem opłaty sądowej oraz kwota 100 złotych tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jedynie przy rejestracji w systemie S24 (spółka z wzorca) obowiązuje zmniejszona opłata w wysokości 350 złotych. W tym przypadku wnoszona ona jest zawsze za pośrednictwem systemu S24/EKRS.
KRS Z3 opłata 2024 – KRS Z3 wzory
Opłata za zmiany w KRS (dotychczas wykonywane na formularzu KRS-Z3) wynoszą nadal 350 złotych i uiszczane są na ten sam numer konta.
PRS opłata skarbowa od pełnomocnictwa
Opłatę skarbową od pełnomocnictwa składanego przez system PRS uiszczamy na konto urzędu miasta (a w przypadku Warszawy – dzielnicy), w której adres ma sąd rejestrowy.
Jak opisać opłatę do KRS przy rejestracji spółki?
Najbardziej poprawnym sposobem wpłat na konto do KRS jest podanie nazwy spółki i dodanie, czego dotyczy opłata do KRS. Np. dla spółki Kogucik Sp. z o.o. prawidłowy opis przelewu to: „opłata sądowa za rej. i MSiG Kogucik Sp. z o.o.”.
Może być jednak samo „Kogucik Sp. z o.o.”
Przy zmianach w rejestrze podajemy natomiast numer KRS lub nazwę spółki z dopiskiem „zmiana”.
Mam nadzieję, że pomogłem, bo sprawa wcale nie jest oczywista, a informacje na stronach sądów nie są wyczerpujące ????
Jeżeli masz problem z zarejestrowaniem spółki lub zmianami w KRS zapraszam do kontaktu.
Odpowiedź jeszcze tego samego dnia roboczego.
9 comments on “Gdzie opłata za zmiany w KRS? Jak wnieść opłatę do KRS?”
Dzień dobry. A jeśli sąd rejonowy w Warszawie wyda postanowienie o odmowie wpisu to skargę na to postanowienie należy opłacić też na konto Sądu w Krakowie.?
Najbezpieczniej na konto dochodów budżetowych sądu w Warszawie
Dzień dobry, a czy zauważył Pan że w systemie PRS widnieje wprowadzające w błąd pouczenie dla osób opłacających wniosek przelewem tradycyjnie? pouczenie nakazuje opłacić opłatę na konto właściwego sądu rejonowego. Ponadto system powinien być tak skonstruowany, że jeśli jednym z załączników jest dowód opłaty, to nasz wniosek nie powinien być oznaczony jako nieopłacony.
Wniesienie opłaty do sądu rejonowego też nie jest błędem, na stronach internetowych sądów są tutaj różne pouczenia i zarówno jeden sposób, jak i drugi działa.
Co do drugiej kwestii to ma to swój sens z punktu widzenia referendarza sądowego, który i tak musi sprawdzić, czy dołączony przelew jest prawidłowy, a jest przecież opcja „opłacam poza systemem”.
Przyznam szczerze, że czuję się jak w Misiu, mając na uwadze zmienioną treść pouczeń na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/oplaty-od-wnioskow-skladanych-do-wydzialow-krs
W sierpniu 2021 składałam wniosek w PRS i dołączyłam dowód opłaty dokonany na konto właściwego sądu rozpatrującego wniosek – 31.08.2021 referendarz zarządził: „stwierdzić, że wniosek nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z jego wniesieniem do Sądu (wniosek nie został opłacony na właściwe konto).” Sprawdziłam wówczas, na początku września 2021, pouczenie na stronie MS jw. – rzeczywiście, wskazano tam wyraźnie, stan na pewno na wrzesień 2021 r., że opłaty tradycyjne uiszcza się wyłącznie na konto SA w Krakowie. Obecnie pouczenie to brzmi zupełnie inaczej, stąd oczom nie wierzę, że jest to informacja z lipca 2021….
Z tego co widzę aktualnie też na stronie MS jest inaczej, w Sądach inaczej….
Można powiedzieć, że w praktyce w 99,9% przypadków działa przelew na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie, nawet „poza systemem”. Jedynie Sąd Rejonowy w Opolu kiedyś z tego powodu mi zwrócił wniosek, że nie wpłaciłem do tego sądu, jeden raz na sto kilkadziesiąt wniosków.
Witam. A jeśli chcę w jednym wniosku zrobić trzy zmiany w KRS spółki (zarząd, siedziba, wysokość udziałów), to czy opłata wynosi 3 x 350 złotych ? Pozdrawiam.
W przypadku kilku zmian do KRS zawartych w jednym wniosku opłata wynosi 350 złotych.