Gdzie opłata za zmiany w KRS? Jak wnieść opłatę do KRS?

Spółka z o.o.
Gdzie opłata za zmiany w KRS? Jak wnieść opłatę do KRS?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Po wdrożeniu systemu PRS szybko pojawiły się pytania o to gdzie wnieść opłatę do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przed 2021 rokiem pytanie o konto do wpłat do KRS zwykle kierowało nas na strony właściwego Sądu Rejestrowego. Do czasu wprowadzenia rewolucyjnych zmian w postępowaniu przed sądami rejestrowymi zasada była prosta. Opłata do KRS wnoszona była na konto dochodów budżetowych właściwego sądu rejestrowego. Czasem dla różnych wydziałów były różne konta. Dnia 1 lipca 2021 roku weszła w życie wielka reforma KRS i oprócz składania wniosków w formie elektronicznej, pojawiła się też konieczność uiszczania opłat w inny sposób niż dotychczas. Jak wnieść opłatę do KRS po 1 lipca 2021 roku? Gdzie powinna zostać uiszczona opłata za zamiany w KRS po wprowadzeniu tych zmian? Wpis odpowiada także na pytanie o opłatę do KRS w 2023 i 2024 roku.

Opłata do KRS od wniosków składanych do Wydziałów KRS

Przy wnioskach o rejestrację spółki najczęściej opłaty można dokonać poprzez system płatności podłączony pod sam portal rejestrów sądowych. Daje to wygodne opcje płacenia BLIK, kartą i innymi instrumentami płatniczymi. Co zrobić jednak, gdy zachodzi konieczność uzupełnienia opłaty sądowej albo gdy opłatę uiszcza inna osoba niż podpisująca wniosek? Zasadą jest dokonywanie opłaty do KRS na konto sądu, który proceduje wniosek. Jedynie, jeżeli wykonujesz przelew za pomocą mechanizmów płatności udostępnionych przez system PRS możesz to zrobić także na konto Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

KRS opłaty 2024

Jak zmieniły się opłaty do KRS w 2023 roku i w jaki sposób należy je uiszczać?

Konto do opłat KRS w 2024 roku

Zarówno opłaty sądowe, jak i opłaty za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w sytuacjach, gdy wnoszone są za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych mogą być wnoszone dwojako: albo przelewem na konto podane przez właściwy sąd rejestrowy rozpatrujący sprawę na stronach internetowych sądu albo na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie nr rachunku: 88 1010 1270 0010 7822 3100 0000 za pomocą systemu płatności udostępnionego w systemie PRS. W przypadku, gdy robisz przelew prawidłowe zaksięgowanie opłaty ułatwi podanie firmy lub numeru KRS spółki i zwięzłe opisanie opłaty. Także przelewy na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie są zwykle honorowane, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to najbardziej prawidłowy sposób dokonania opłaty i zdarza się czasem, że sądy rejestrowe pozostawiają sprawy z tak wniesioną opłatą bez rozpoznania.

Wysokość opłat do KRS w 2024 roku

Wysokość opłaty za wpis spółki do KRS nadal wynosi 600 złotych. Składa się na nią kwota 500 złotych tytułem opłaty sądowej oraz kwota 100 złotych tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jedynie przy rejestracji w systemie S24 (spółka z wzorca) obowiązuje zmniejszona opłata w wysokości 350 złotych. W tym przypadku wnoszona ona jest zawsze za pośrednictwem systemu S24/EKRS.

KRS Z3 opłata 2024 – KRS Z3 wzory

Opłata za zmiany w KRS (dotychczas wykonywane na formularzu KRS-Z3) wynoszą nadal 350 złotych i uiszczane są na ten sam numer konta.

PRS opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Opłatę skarbową od pełnomocnictwa składanego przez system PRS uiszczamy na konto urzędu miasta (a w przypadku Warszawy – dzielnicy), w której adres ma sąd rejestrowy. Zasady uiszczania opłat skarbowych nie zmieniły się więc w 2023 roku.

Jak opisać opłatę do KRS przy rejestracji spółki?

Najbardziej poprawnym sposobem wpłat na konto do KRS jest podanie nazwy spółki i dodanie, czego dotyczy opłata do KRS. Np. dla spółki Kogucik Sp. z o.o. prawidłowy opis przelewu to: „opłata sądowa za rej. i MSiG Kogucik Sp. z o.o.”.

Może być jednak samo „Kogucik Sp. z o.o.”

Przy zmianach w rejestrze podajemy natomiast numer KRS lub nazwę spółki z dopiskiem „zmiana”.

Mam nadzieję, że pomogłem, bo sprawa wcale nie jest oczywista, a informacje na stronach sądów nie są wyczerpujące 🙂

Jeżeli masz problem z zarejestrowaniem spółki w nowej rzeczywistości prawnej lub zmianami w KRS zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź jeszcze tego samego dnia roboczego.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  9 comments on “Gdzie opłata za zmiany w KRS? Jak wnieść opłatę do KRS?”

  1. Karol napisał:

   Dzień dobry. A jeśli sąd rejonowy w Warszawie wyda postanowienie o odmowie wpisu to skargę na to postanowienie należy opłacić też na konto Sądu w Krakowie.?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Najbezpieczniej na konto dochodów budżetowych sądu w Warszawie

  2. Joanna Nowicka napisał:

   Dzień dobry, a czy zauważył Pan że w systemie PRS widnieje wprowadzające w błąd pouczenie dla osób opłacających wniosek przelewem tradycyjnie? pouczenie nakazuje opłacić opłatę na konto właściwego sądu rejonowego. Ponadto system powinien być tak skonstruowany, że jeśli jednym z załączników jest dowód opłaty, to nasz wniosek nie powinien być oznaczony jako nieopłacony.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Wniesienie opłaty do sądu rejonowego też nie jest błędem, na stronach internetowych sądów są tutaj różne pouczenia i zarówno jeden sposób, jak i drugi działa.

    Co do drugiej kwestii to ma to swój sens z punktu widzenia referendarza sądowego, który i tak musi sprawdzić, czy dołączony przelew jest prawidłowy, a jest przecież opcja „opłacam poza systemem”.

    1. Joanna Nowicka napisał:

     Przyznam szczerze, że czuję się jak w Misiu, mając na uwadze zmienioną treść pouczeń na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/oplaty-od-wnioskow-skladanych-do-wydzialow-krs
     W sierpniu 2021 składałam wniosek w PRS i dołączyłam dowód opłaty dokonany na konto właściwego sądu rozpatrującego wniosek – 31.08.2021 referendarz zarządził: „stwierdzić, że wniosek nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z jego wniesieniem do Sądu (wniosek nie został opłacony na właściwe konto).” Sprawdziłam wówczas, na początku września 2021, pouczenie na stronie MS jw. – rzeczywiście, wskazano tam wyraźnie, stan na pewno na wrzesień 2021 r., że opłaty tradycyjne uiszcza się wyłącznie na konto SA w Krakowie. Obecnie pouczenie to brzmi zupełnie inaczej, stąd oczom nie wierzę, że jest to informacja z lipca 2021….

     1. Agnieszka napisał:

      Z tego co widzę aktualnie też na stronie MS jest inaczej, w Sądach inaczej….

      1. radca prawny Błażej Sarzalski napisał:

       Można powiedzieć, że w praktyce w 99,9% przypadków działa przelew na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie, nawet „poza systemem”. Jedynie Sąd Rejonowy w Opolu kiedyś z tego powodu mi zwrócił wniosek, że nie wpłaciłem do tego sądu, jeden raz na sto kilkadziesiąt wniosków.

  3. Wojtek napisał:

   Witam. A jeśli chcę w jednym wniosku zrobić trzy zmiany w KRS spółki (zarząd, siedziba, wysokość udziałów), to czy opłata wynosi 3 x 350 złotych ? Pozdrawiam.

   1. radca prawny Błażej Sarzalski napisał:

    W przypadku kilku zmian do KRS zawartych w jednym wniosku opłata wynosi 350 złotych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp