Wycofanie samochodu ze spółki z o.o. od zawsze sprawiało trudności wspólnikom spółek. Kwestie wycofywania wniesionych lub zakupionych w trakcie działania spółki środków trwałych do majątku osobistego często nurtują przyszłych i obecnych wspólników spółki z o.o. Z niniejszego wpisu dowiesz się jak wyprowadzić samochód ze spółki z o.o. zgodnie z prawem.
Sprawdź również: przydatne dokumenty i wzory dla spółki – sklep online
Wycofanie samochodu ze spółki z o.o. – jaka podstawa prawna?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębną od wspólników osobą prawną, dlatego też wycofanie samochodu ze spółki z o.o. nie jest tak proste pod względem formalności jak wycofanie samochodu z firmy jednoosobowej. Wszelkie przesunięcia majątkowe na linii spółka z o.o. – wspólnik, skutkujące przeniesieniem własności muszą mieć określoną podstawę prawną. W firmie jednoosobowej nie dochodzi do zmiany właścicielskiej, nie ma więc potrzeby sprzedawania samochodu samemu sobie. W innej sytuacji są natomiast wspólnicy spółki z o.o., którzy aby otrzymać pojazd od własnej spółki muszą otrzymać go na podstawie ważnej podstawy prawnej.
Przeniesienie prawa własności samochodu na jednego ze wspólników może nastąpić, między innymi, na podstawie jednej z następujących podstaw prawnych:
- umowy darowizny,
- umowy sprzedaży,
- rzeczowej wypłaty zysku.
Darowizna samochodu ze spółki z o.o. dla wspólnika
Przyjmując, że utrzymywanie przez spółkę z o.o. samochodu osobowego nie ma celu ekonomicznego, przykładowo, gdy nie jest on już potrzebny spółce do prowadzenia działalności gospodarczej, a spółka musiałaby jednocześnie ponosić opłaty związane z jego utrzymaniem, takimi jak odprowadzanie składek na ubezpieczenia, wydatki na utrzymanie samochodu w odpowiednim stanie technicznym, czy przeglądy, darowizna pojazdu na rzecz wspólnika może być uzasadniona tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach. Należy pamiętać, że zarząd zobowiązany jest prowadzić sprawy spółki i dbać o jej interesy majątkowe, dlatego preferowaną formą przeniesienia własności samochodu ze spółki z o.o. na wspólnika powinna być taka forma, która umożliwia otrzymanie ekwiwalentu majątkowego, np. umowa sprzedaży. W innym przypadku zarząd nie tylko naraża się zarzut działania na szkodę spółki, przy tym nieuzasadniona darowizna może zostać uznana za czynność nierynkową, a przez to urząd skarbowy może zastosować przepisy o cenach transferowych i przeszacować przychody z tego typu transakcji.
Darowizna samochodu ze spółki z o.o. na rzecz wspólnika będzie miała uzasadnienie ekonomiczne tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze sprzętem już zamortyzowanym i nie przedstawiającym wartości ekonomicznej wyższej niż krótkoterminowe koszty jego utrzymania. Oczywiście zarzut niegospodarności ma niewielkie znaczenie w spółkach, gdzie członkami zarządu są także właściciele, jednak w przypadku, gdy spółka bez istotnego uzasadnienia ekonomicznego przekazałaby darowizną mienie o wartości powyżej 200.000 zł zarząd mógłby narazić się na odpowiedzialność karną. Każdą kwestię darowizny pojazdu dla wspólnika spółki z o.o. należy więc rozstrzygać konkretnie, uwzględniając przytoczone wyżej kwestie.
Przeczytaj również: aport samochodu do spółki z o.o.
Nieodpłatne przekazanie samochodu ze spółki dla wspólnika – skutki w podatku dochodowym
Darowizna samochodu spółki z o.o. dla wspólnika będzie czynnością neutralną podatkowo dla spółki z o.o. pod względem podatku dochodowego. Także wspólnik nie zapłaci podatku dochodowego, ale podatek od spadków i darowizn, o ile wartość darowizny uzasadniać będzie jego naliczenie.
Sprzedaż samochodu ze spółki z o.o. dla wspólnika
Względy omawiane w akapicie powyżej uzasadniają przyjęcie, że preferowaną formą przeniesienia auta na wspólnika jest jego sprzedaż. Sprzedaż samochodu ze spółki dla wspólnika powinna nastąpić według wartości rynkowej pojazdu, celem uniknięcia problemów związanych z cenami transferowymi, należy bowiem pamiętać, że każde przeniesienie prawa własności samochodu na jednego ze wspólników jest transakcją między podmiotami powiązanymi, co do której przepisy nakazują zachowanie warunków rynkowych. W przypadku ustalania wartości rynkowej samochodu na potrzeby sprzedaży ze spółki z o.o. dla wspólnika można posiłkować się cenami przedstawianymi przez znane portale ogłoszeniowe.
Sprzedaż samochodu ze spółki z o.o. dla wspólnika a podatek dochodowy
Błędną praktyką jest z kolei sprzedawanie pojazdu według wartości księgowej. Częstokroć całkowicie zamortyzowane podatkowo pojazdy mają o wiele większą wartość rynkową, niż księgową. Ze względu na przytoczone wyżej kwestie dotyczące cen transferowych w sytuacji sprzedaży pojazdu po wartości rynkowej na rzecz wspólnika po stronie spółki powstanie przychód podatkowy.
Samochód zamiast dywidendy
W przypadku, gdy sprawozdanie finansowe wykazuje zysk, a wspólnik ma prawo do rocznego zysku, samochód może być przekazany w rozliczeniu należnej wspólnikowi dywidendy w formie tzw. datio in solutum. W takiej sytuacji, zamiast zwyczajowo wypłacanej dywidendy w pieniądzu, spółka może zwolnić się ze zobowiązania poprzez przekazanie wspólnikowi środka trwałego. Sytuacja taka może być pożądana w sytuacji, gdy spółka potrzebuje płynności finansowej. Z perspektywy wspólnika będącego osobą fizyczną wypłacona dywidenda – zarówno w formie rzeczowej, jak i gotówkowej podlega opodatkowaniu. Podatek od dywidendy pobiera i rozlicza spółka.
Na skutek wypłaty dywidendy w formie przekazania samochodu również spółka z o.o. zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymuje przysporzenie majątkowe Zgodnie z przepisem art. 14a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości albo w części zobowiązanie, w tym z tytułu dywidendy, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.
Przeczytaj również: jak uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.
Wycofanie samochodu ze spółki z o.o. a VAT
W przypadku wycofania samochodu ze spółki z o.o. dochodzi do czynności opodatkowanej podatkiem VAT zarówno w przypadku darowizny samochodu dla wspólnika, jak i sprzedaży pojazdu na rzecz udziałowca spółki, jak i przekazania pojazdu w formie rozliczenia dywidendy.