Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółki komandytowe tracą sens… czy to czas na przesiadkę na spółkę z o.o. ?

Błażej Sarzalski26 października 20203 komentarze

To chyba jednak prawda. Spółki komandytowe od maja 2021 roku objęte zostaną podatkiem dochodowym od osób prawnych, co uczyni je bezużytecznymi (albo i nie… jak będzie można optymalizować opodatkowanie – przeczytaj na blogu rejestracja spółki w Delaware), gdy idzie o klasyczną optymalizację podatkową. Nie stracą one innych zalet, takich jak pogłębiona ochrona przed odpowiedzialnością osób zarządzających biznesem, jednak nie ma co ukrywać – wydaje się, że dla większości użytkowników rozwiązania oparte o spółki z o.o. komandytowe mogą nie być nadal tak atrakcyjne.

Co to będzie oznaczać dla większości osób zaczynających przygodę z biznesem? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się na jeszcze bardziej niż teraz spółką pierwszego wyboru. Będzie prostsza w prowadzeniu. Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze. Nie będzie sensu utrzymywać struktur opartych na dwóch spółkach. Jednym manewrem legislacyjnym rząd wbił nóż w plecy setek tysięcy przedsiębiorców prowadzących biznes za pomocą spółek z o.o. komandytowych, co oznacza, że nastąpi prędzej czy później przesiadka na spółki z o.o.

Co z osobami, które już prowadzą spółki z o.o. komandytowe? Czy przekształcanie się ma sens?

Jakie argumenty przemawiają aby zrobić przesiadkę ze spółki z o.o. komandytowej na zwykłą spółkę z o.o. ?

 • nominalnie takie samo opodatkowanie spółek z o.o. oraz spółek komandytowych wyłącza wszelkie podatkowe przewagi konkurencyjne, gdy idzie o spółkę z o.o. komandytową,
 • brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez wspólników wieloosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • brak konieczności utrzymywania dwóch podmiotów, które generują koszty prowadzenia np. księgowości, rozliczeń podatkowych,
 • zmiana na spółkę kapitałową może dawać przewagi w sytuacji wprowadzania inwestorów do spółki.

Co może przemawiać za dalszym prowadzeniem działalności w formie spółki komandytowej?

Decyzja należy do Ciebie…

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof 29 października, 2020 o 15:35

  Spółka z o.o. może być np. podatnikiem VAT a komandytowa nie. Oczywiście mówimy o niewielkich obrotach i działalności niepozbawiającej prawa do zwolnienia w oparciu o art. 113 UoV. Na etapie oferowania usługi można zadać przyszłemu klientowi proste pytanie: z VAT-em czy bez? Mały ale plusik.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 29 października, 2020 o 16:04

  Rozumiem, że chodzi raczej o to, że jak klient prowadzi dwa rodzaje usług – z VAT i bez VAT to struktura taka może mieć sens? 🙂 O to chodziło?

  Odpowiedz

  Karolina Tomaszewska 7 grudnia, 2020 o 16:12

  Dzień dobry

  Czy w Pana ocenie przedłużenie opodatkowania PIT-em do końca kwietnia 2021 r. na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123) wymaga uchwały wspólników spółki komandytowej, czy wystarczy decyzja komplementariusza?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: