Spółki komandytowe tracą sens… czy to czas na przesiadkę na spółkę z o.o. ?

Porównania
Spółki komandytowe tracą sens… czy to czas na przesiadkę na spółkę z o.o. ?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy spółka z o.o. komandytowa nadal ma sens po zmianach z maja 2021 roku?

Pytanie o sens spółki komandytowej powstało w obliczu zmian podatkowych wprowadzonych w maju 2021 roku. Od tej daty spółki komandytowe płacą podatek dochodowy tak jak spółki kapitałowe.  Czy w związku z tym spółka komandytowa jest bezużyteczna? Niekoniecznie. Sens spółki komandytowej był zawsze wielowymiarowy. Spółka z o.o. komandytowa była nie tylko fantastycznym wehikułem podatkowym, ale też narzędziem do minimalizacji odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania biznesowe. Na sprawę sensu dalszego wykorzystania spółek komandytowych musimy więc spojrzeć szerzej, wieloaspektowo. Uwzględnić należy także szerszą „reformę” podatkową rozłożoną na lata 2022 i 2023, a zwaną szumnie „Nowym Ładem”.

Na początek przypomnę kilka pojęć, które pomogą w lepszym zrozumieniu niniejszego artykułu.

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego, w której co najmniej jeden wspólnik odpowiada w całości za zobowiązania spółki, a odpowiedzialność drugiego jest ograniczona. Wspólnik odpowiadający za całość zobowiązań spółki nazywany jest komplementariuszem. Wspólnika nie odpowiadającego za zobowiązania nazywamy komandytariuszem. Mechanizm ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania komandytariusza polega na ustaleniu w umowie spółki komandytowej kwotowego ograniczenia odpowiedzialności wspólnika. Nazywamy je sumą komandytową. Komandytariusz odpowiada tylko do różnicy między wniesionym wkładem a wysokością sumy komandytowej. Jeżeli są one równe to komandytariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki.

Czym jest spółka z o.o. komandytowa?

W spółce z o.o. komandytowej jako komplementariusza umieszczaliśmy spółkę z o.o.. Komandytariuszami były zaś osoby fizyczne. Dzięki temu rozwiązaniu przenosiliśmy całą odpowiedzialność za zobowiązania na specjalnie do tego powołaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednocześnie osiągaliśmy pozytywny efekt podatkowy polegający na opodatkowaniu komandytariuszy 19% podatkiem liniowym. Zmiany podatkowe w 2021 roku pozbawiły spółkę komandytową tej ostatniej właściwości.

Jak opodatkowana jest aktualnie spółka komandytowa?

Spółka komandytowa opodatkowana jest aktualnie podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Możesz zapoznać się z moim artykułem omawiającym opodatkowanie spółki z o.o., w którym omawiam opodatkowanie spółki z o.o. i jej wspólników. Zasady opodatkowania spółki komandytowej są analogiczne, z tą różnicą, że komplementariusz może zaliczyć na poczet swojego podatku od dywidendy część podatku CIT zapłaconego przez spółkę. Mechanizm ten powoduje, że komplementariusz podlega de facto jednokrotnemu opodatkowaniu, a komandytariusze płacą podatek dwa razy od tego samego zysku.

Jaki sens ma spółka z o.o. komandytowa w 2024roku?

Spółka z o.o. komandytowa nadal ma sens, przy czym jej efektywne wykorzystanie ogranicza się w chwili obecnej wyłącznie do jej funkcji związanej z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności. Nie przyniesie ona istotnych korzyści podatkowych wspólnikom, przynajmniej nie takich, jakie mieli dotychczas. Zmiany podatkowe w 2022 roku wprowadzone Nowym Ładem objęły jednakże spółkę z o.o. komandytową tzw. ryczałtem od dochodów spółek. Rozwiązanie to, zwane też estońskim CIT pomoże nieco wyrównać  straty jakie związane z objęciem spółki komandytowej podatkiem CIT.

Czy spółka komandytowa ma sens?

Inna sprawa to pytanie o sens spółki komandytowej. To pytanie ma w ogóle szerszy charakter, gdyż dotyczy struktury opartej o samą spółkę komandytową. To daje prawnikom pole do popisu.

Możliwe oszczędności podatkowe w spółce komandytowej

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach podatkowych i nie chcemy, albo nie możemy skorzystać z estońskiego CIT to spółka komandytowa ma sens jeżeli komplementariuszami z wysokim udziałem w zysku będą osoby fizyczne. W ten sposób są one w stanie zapłacić podatek porównywalny z podatkiem liniowym sprzed zmian w maju 2021 roku. To rozwiązanie ma jeden zasadniczy feler. Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Nie polecam więc go dla ryzykownych biznesów. Zgadzając się na większe ryzyko utraty majątku zyskujemy lepszą stawkę podatkową. Nie każdy jednak pójdzie na takie rozwiązanie i jest to zrozumiałe.

Czy istnieje struktura podobna do spółki z o.o. komandytowej sprzed maja 2021 roku?

Najlepszą opcją byłoby znalezienie struktury, która da nam te same przewagi, jakie dawała klasyczna sp. z o.o spółka komandytowa. Wymagałoby to znalezienia takiego komplementariusza, który może przyjąć na siebie pełną odpowiedzialność za zobowiązania. Odpowiedzią na tego typu potrzeby są struktury międzynarodowe.

Przykładem jest spółka LLC spółka komandytowa. O strukturze tej pisałem na moim blogu o rejestracji spółek w Delaware. Polega ona na ustanowieniu komplementariuszem w spółce komandytowej innej spółki transparentnej podatkowo. Dodatkowym plusem jest to, że prawo amerykańskie pozwala na daleko idące ograniczenie odpowiedzialności tego typu spółek. W efekcie mamy więc twór podobny, a nawet bezpieczniejszy niż „klasyczna” wersja spółki z o.o. komandytowej sprzed maja 2021 roku. Myślisz, że to egzotyka? Sprawdź wyszukiwarkę spółek KRS. Wpisz w obszarze „nazwa” następujące dane: „LLC Spółka komandytowa”. Znalazłeś właśnie kilkadziesiąt spółek, których wspólnicy uniknęli problemów związanych ze zmianami dla spółek komandytowych z maja 2021 roku.

Dla nich spółka komandytowa nadal ma głęboki sens.

Czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. ma sens?

Dla większości osób zaczynających przygodę z biznesem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się jeszcze bardziej niż wcześniej spółką pierwszego wyboru. Będzie prostsza w prowadzeniu. Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze. Nie będzie sensu utrzymywać struktur opartych na dwóch spółkach.

Co z osobami, które już prowadzą spółki z o.o. komandytowe. Czy przekształcanie spółki komandytowej w spółkę z o.o. się ma sens? Jednym manewrem legislacyjnym w maju 2021 roku rząd wbił nóż w plecy setek tysięcy przedsiębiorców prowadzących biznes za pomocą spółek z o.o. komandytowych. Czy przesiadka na spółkę z o.o. to dobry pomysł?

Jakie argumenty przemawiają aby przekształcić spółki z o.o. komandytową na zwykłą spółkę z o.o. ?

 • nominalnie takie samo opodatkowanie spółek z o.o. oraz spółek komandytowych wyłącza większość podatkowych przewag konkurencyjnych, gdy idzie o spółkę z o.o. komandytową.
 • w spółce z o.o. brak będzie obowiązku płacenia składek ZUS wspólników. Nie będzie też znienawidzonej składki zdrowotnej. W tym celu wykorzystuje się powtarzające się świadczenia niepieniężne.
 • brak konieczności utrzymywania dwóch podmiotów, które generują koszty prowadzenia np. księgowości, rozliczeń podatkowych
 • zmiana na spółkę kapitałową może dawać przewagi w sytuacji wprowadzania inwestorów do spółki.

Co może przemawiać za dalszym prowadzeniem działalności w formie spółki komandytowej?

 • dalej idąca ochrona osób odpowiedzialnych za zarządzanie przedsiębiorstwem niż w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • przekształcenie w spółkę z o.o. może doprowadzić do przejściowego wzrostu stawki podatkowej do 19% CIT
 • wprowadzenie do struktury transparentnych podatkowo spółek zagranicznych w charakterze komplementariuszy może pozwolić na dalsze jednokrotne opodatkowanie spółek komandytowych stawką 19%.

Sens utrzymania spółki komandytowej

Podsumowując – spółki komandytowe straciły w 2021 roku wiele zalet podatkowych. Nie straciły jednak one innych zalet, takich jak pogłębiona ochrona przed odpowiedzialnością osób zarządzających biznesem. Możliwe są też rozwiązania oparte o międzynarodowe planowanie podatkowe. Nie ma jednak co ukrywać – wydaje się, że dla większości użytkowników rozwiązania oparte o spółki z o.o. komandytowe mogą nie być nadal tak atrakcyjne.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Spółki komandytowe tracą sens… czy to czas na przesiadkę na spółkę z o.o. ?”

  1. Krzysztof napisał:

   Spółka z o.o. może być np. podatnikiem VAT a komandytowa nie. Oczywiście mówimy o niewielkich obrotach i działalności niepozbawiającej prawa do zwolnienia w oparciu o art. 113 UoV. Na etapie oferowania usługi można zadać przyszłemu klientowi proste pytanie: z VAT-em czy bez? Mały ale plusik.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Rozumiem, że chodzi raczej o to, że jak klient prowadzi dwa rodzaje usług – z VAT i bez VAT to struktura taka może mieć sens? 🙂 O to chodziło?

  2. Karolina Tomaszewska napisał:

   Dzień dobry

   Czy w Pana ocenie przedłużenie opodatkowania PIT-em do końca kwietnia 2021 r. na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123) wymaga uchwały wspólników spółki komandytowej, czy wystarczy decyzja komplementariusza?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Błażej Sarzalski - Tak, jest to jeden limit.
  • Magda - Czy w przypadku prowadzenia jdg (zwolnienie podmiotowe) i pobierania wypłat z art. 176 (inne czynnoś
  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.