Danina solidarnościowa a spółka z o.o. – kogo dotyczy, jak ją obliczyć?

Prawo podatkowe
Danina solidarnościowa a spółka z o.o. – kogo dotyczy, jak ją obliczyć?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy wiesz jak uniknąć zapłaty daniny solidarnościowej? Czytając ten wpis dowiesz się w jaki sposób nie płacić podatku solidarnościowego używając do tego spółki z o.o.  w 2022 i 2023 roku.

Potrzebujesz konsultacji prawnej, chcesz otworzyć spółkę z o.o. i zaplanować jej rozliczenia w korzystny podatkowo sposób?

Zapraszam do kontaktu. Odpowiedź jeszcze w tym samym dniu roboczym.

Danina solidarnościowa (DSF-1) i kto ją płaci?

Danina jest formą opodatkowania osób fizycznych, których roczny dochód przekracza 1 000 000 złotych. W przypadku daniny solidarnościowej nie mamy jednak do czynienia z klasycznym progiem podatkowym, choć mówi się o niej jako trzecim progu podatkowym. Dochody brane pod uwagę przy obliczaniu trzeciego progu podatkowego sumowane są jednak inaczej niż skala podatkowa, jaką płacimy w Polsce od większości dochodów, ponieważ do kwot tych zaliczamy dochody z wielu źródeł dochodów, które nie wpływają na dwa pierwsze progi podatkowe. Tym samym można być objętym tym progiem wcześniej, niż tradycyjnym podatkiem ustalanym według skali podatkowej.

Podstawą do obliczenia wysokości daniny jest nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu pomniejszona o:

  • składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), zarówno krajowych, jak i zagranicznych,
  • określone płatności zagranicznych spółek kontrolowanych określone w art. 30f ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość daniny solidarnościowej wynosi 4% podstawy opodatkowania, czyli nadwyżki dochodu podatnika PIT ponad kwotę 1.000.000 zł.

Jakie dochody zaliczamy do podstawy obliczenia daniny solidarnościowej?

Daninę solidarnościową zapłacą osoby, których roczny dochód przekroczy 1.000.000 złotych, zaliczając do tego następujące źródła przychodu:

  • dochód z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, także ten opodatkowany podatkiem liniowym PIT-36L, w tym także prowadzonej w formie spółek cywilnej, jawnej czy partnerskiej
  • dochód z umowy o pracę, zlecenia, czy świadczenia usług, kontrakty menedżerskie, wykonywanie funkcji członka zarządu lub członka rady nadzorczej w spółce z o.o.
  • dochody z tzw. innych źródeł (np. z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych),
  • dochód z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji,
  • dochody zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC),
  • inne dochody zagraniczne, które opodatkowane są według skali podatkowej (PIT-36), a do których stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia,
  • dochód ze sprzedaży prywatnej rzeczy ruchomych,
  • dochód ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych,
  • dochody z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych,
  • dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Kto nie płaci podatku solidarnościowego?

Daniny solidarnościowej, z samej swojej natury nie płacą osoby prawne, takie jak spółka z o.o., czy też inni podatnicy podatku CIT, tacy jak np. spółka komandytowa. Jednakże także osoba fizyczna nie musi płacić daniny w każdym przypadku przekroczenia trzeciego progu podatkowego, ponieważ istnieją takie kategorie przychodów, których nie wlicza się do podstawy wyliczenia progu daniny.

Są to między innymi dochody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, dywidendy, zyski ze zbycia nieruchomości oraz z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów. Do podstawy obliczenia daniny nie wlicza się także zaliczek na dywidendę oraz dochodów osób fizycznych podlegających ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Danina solidarnościowa a spółka z o.o.

Podatek solidarnościowy może w różnorodny sposób dotykać różnorodnych przychodów uzyskiwanych przez zarząd oraz wspólników spółki z o.o.

Dywidenda a zapłata daniny

Zysk wypłacany wspólnikom spółki z o.o. będącymi osobami fizycznymi nie wlicza się do podstawy wyliczenia daniny solidarnościowej. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy przekroczy ona próg jednego miliona złotych to wspólnik nie będzie zobowiązany do złożenia deklaracji DSF-1 i zapłaty dodatkowego podatku.

Czy dochody z wynagrodzenia zarządu spółki z o.o. wchodzą do dochodów podlegających pod daninę solidarnościową?

Tak, dochód z tytułu wynagrodzenia członka zarządu podlegają pod daninę solidarnościową niezależnie od tego, czy podstawą zatrudnienia członka zarządu jest umowa o pracę, zlecenie, kontrakt menedżerski, czy też samo powołanie do funkcji członka zarządu.  Tak więc dochód otrzymywany z tego tytułu będzie się zaliczał do wyliczenia podstawy opodatkowania podatkiem solidarnościowym.

Czy wynagrodzenie wspólników spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych (art. 176 ksh) jest objęte podatkiem solidarnościowym?

Tak, ponieważ wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o. stanowi przychód z tzw. innych źródeł przychodu (względnie z w niektórych przypadkach z działalności gospodarczej lub działalności wykonywanej osobiście) to wynagrodzenie wspólników z art. 176 KSH wlicza się do podstawy do obliczenia daniny.

Czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. objęta jest daniną solidarnościową?

Tak, ponieważ jest to przychód z odpłatnego zbycia udziałów, który podobnie jak dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jest kwalifikowany jako dochód stanowiący podstawę do jej zapłaty.

Jak uniknąć daniny solidarnościowej?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak uniknąć podatku solidarnościowego i ominąć trzeci próg podatkowy to zwróć uwagę na spółkę z o.o. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i przekraczasz próg jednego miliona złotych to prawdopodobnie jesteś już na etapie działalności, który pozwoli na wykorzystanie dobrodziejstwa tzw. estońskiego CITu. Oznacza to, że jeżeli przekształcisz swoją działalność w spółkę z o.o. będziesz mógł skorzystać z opodatkowania tej działalności ryczałtem od dochodów spółek i nie tylko zaprzestać płacenia składek zdrowotnych, ale także DSF-1. Efektywne opodatkowanie takiego dochodu będzie różniło się w zależności od tego, czy Twoja spółka będzie spełniała definicję małego podatnika, jeżeli tak będzie to 20% kwot wypłacanych ze spółki z o.o., jeżeli nie to będzie to 25% tych kwot.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
    • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
    • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
    • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)