Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółkę z o.o.

Spółka z o.o.
Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółkę z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jeżeli tutaj trafiasz to zastanawiasz się z pewnością kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółki z o.o. Przedstawię Ci subiektywną listę 7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o. Trochę przewrotnie, gdyż spółka z o.o. promowana jest od wielu lat przez polskiego ustawodawcę i jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Polsce. Przynajmniej, gdy nie liczymy działalności jednoosobowych. Spółka z o.o. nie zawsze będzie jednak najlepszym możliwym rozwiązaniem dla wszystkich. Poniżej znajdziesz listę 7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o.. Zmieniłem ją trochę z czasem i z praktyką i pogłębiłem. Przeczytaj uważnie, bo choć wpis trochę zabawny, może pogłębić Twoją wiedzę i rozumienie spółki z o.o. Zanim jednak opowiem o tym kiedy warto zakładać spółkę z o.o. opowiem o tym czym jest sama spółka.

Chcesz się dowiedzieć czy warto, czy nie warto zakładać spółki z o.o.? Potrzebujesz pomocy w wyborze formy działalności gospodarczej?

Zapraszam do kontaktu – odpowiedź jeszcze w tym samym dniu roboczym.

Subiektywna lista 7 powodów, dla których nie warto zakładać sp. z o.o.

Ta lekko humorystyczna lista okazała się najpopularniejszym wpisem na moim blogu w latach 2015-2017 Przeczytało ją ponad 200.000 ludzi chcących wiedzieć kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać sp. z o.o.  Pamiętam, że gdy go pisałem to miałem wrażenie, że strzelam sobie w stopę. Z drugiej strony, zależy mi na tym, abyś był/a uzbrojona w najlepszą wiedzę zanim zdecydujesz się na swoją spółkę. To co? Zaczynamy?

Kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?

Kiedy więc nie warto zakładać spółki z o.o.?

 1. Nie zawsze warto zakładać spółki z o.o. w mało ryzykownych branżach – długofalowo może okazać się, że spółka jawna albo jednoosobowa działalność gospodarcza będą o wiele bardziej odpowiednimi formami do prowadzenia mało ryzykownego biznesu, szczególnie jeżeli jest to działalność o niskim dochodzie lub przychodzie.
 2. Nie warto zakładać spółki z o.o. wyłącznie dla prestiżu – umówmy się, w chwili obecnej prestiż żaden, a prezesów zarządów jest już tylu, że na nikim taki tytuł nie robi wrażenia. W swojej wieloletniej praktyce prawniczej widziałem paru „prezesów”, którzy przedkładali prestiż nad model biznesowy. Chyba nie o to chodzi….
 3. Nie warto zakładać spółki z o.o. dla kontrahentów –  to co często słyszę od wspólników przy otwieraniu spółek z o.o. to informacja, że „nasi kontrahenci chcą żebyśmy zostali spółką”. Zawsze mnie to dziwiło. Zawsze uważałem, że nie warto zakładać spółki z o.o. tylko dlatego, że kontrahenci lepiej postrzegają spółkę z o.o.. Nie rozumiem tego zresztą. Ja wolałbym mieć oddanego kontrahenta odpowiadającego całym swoim majątkiem. No ale… korporacje wiedzą swoje! Uważam jednak, że przy wyborze formy prowadzenia działalności tym czym musisz się kierować to swoje wewnętrzne przekonanie, poparte rzetelnym porównaniem spółek oraz różnych innych form działalności. Innym nic do tego! Oczywiście nie wykluczam, że w niektórych przypadkach pytanie czy warto otwierać spółkę z o.o. dla kontrahentów jest zasadne, jednak w przeważającej ilości przypadków zadbaj najpierw o siebie.
 4. Nie warto zakładać sp. z o.o. tylko z tego powodu, że łatwiej sprzedać spółkę –  nie warto zakładać spółki z o.o. tylko z powodu tego, że łatwiej jest sprzedać udziały w spółce z o.o. niż w jednoosobowej działalności czy spółkach osobowych. Naprawdę jest wiele sposobów przenoszenia przedsiębiorstw, wiadomo, sprzedaż udziałów jest dosyć wygodna i łatwa, natomiast pomyśl wcześniej ile czasu zajmie Ci rozbudowa przedsiębiorstwa do rozmiarów, w których ktoś chciałby je kupić… może do tej pory zdążysz się przekształcić w spółkę? Do tego czasu zostań przy jednoosobowej działalności.
 5. Nie warto wybierać spółki z o.o. gdy możesz opodatkować działalność gospodarczą ryczałtem –  nie zawsze warto zakładać spółkę z o.o. wtedy, gdy Twoja działalność nie ma dużych kosztów uzyskania przychodu, a jednocześnie gdy możesz wybrać opodatkowanie jej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w dobrej stawce.
 6. Nie warto otwierać spółki dla zabawy – z pewnością nie warto zakładać spółki z o.o. dla hecy. Dziwisz się? Pamiętam jak na studiach znajomi z koła naukowego prawa gospodarczego chcieli założyć spółkę z o.o. tylko po to aby testować swoją wiedzę prawniczą. Jak dla mnie to było to absurdalne, na szczęście pomysł upadł zanim się dobrze narodził. Spotkałem jednak w pracy także wielu bujających w obłokach marzycieli, którzy nie do końca zdawali sobie sprawę w co się pakują. Spółka z o.o. to także obowiązki. Nie należy traktować jej humorystycznie. Przykładem humorystycznej spółki (choć nie wiem czy rejestrowanej dla zabawy) jest spółka pod firmą Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju sp. z o.o.
 7. Nie warto zakładać spółki z niskim kapitałem zakładowym bez innego finansowania -czy warto zakładać sp z o.o. jeżeli masz tylko 5.000 złotych i pomysł na biznes? W mojej ocenie 5.000 zł to najczęściej za mało. Jeżeli jednak masz więcej środków, a nie chcesz sztucznie windować taksy notarialnej oraz podatku PCC przy zakładaniu spółki to kapitał w wysokości minimalnej może być dobrym wyborem.

Kiedy warto założyć spółkę z o.o.?

Kiedy więc warto założyć spółkę z o.o.? Można powiedzieć, że pytanie o to kiedy warto założyć sp. z o.o. to temat – rzeka. Cały mój blog traktuje o tym, jednak jeżeli miałbym wskazać cztery powody dla których warto założyć spółkę z o.o. to wskazałbym następujące kwestie:

 • gdy chcesz oddzielić majątek osobisty od majątku spółki – z jednej strony ograniczy to odpowiedzialność prywatną za zobowiązania, z drugiej ułatwia profesjonalne zarządzanie biznesem, gdyż pieniądze prywatne nie mieszają się z pieniędzmi firmy. Profesjonalizacja biznesu i ochrona przed wpadką to istotne czynniki, dla których warto założyć spółkę z o.o.
 • gdy planujesz współpracę z innymi osobami – nie jest istotne to, czy chodzi o inwestora czy inne osoby, spółka z o.o. jest jedną z najbardziej elastycznych form prowadzenia biznesu w Polsce i odpowiada na większość potrzeb osób szukających formy prawnej dla optymalnej współpracy,
 • kiedy myślisz o optymalizacji składki zdrowotnej i składek ZUS – co prawda w 2014 roku ten powód znalazł się na mojej liście powodów, dla których nie warto zakładać spółki z o.o., ale postępujące zmiany w przepisach wymusiły też inne spojrzenie na rzeczywistość. W 2023 roku naprawdę opłaca się rozważenie spółki z o.o. jako formy prowadzenia biznesu pozwalającej na uniknięcie składek ZUS.  Tak zwany Polski Ład spowodował, że musiałem zrewidować swój pogląd. Aktualnie uważam, że warto rozważyć taką możliwość, gdyż spółka z o.o. opodatkowana estońskim CITem lub w której wspólnicy korzystają z powtarzających się świadczeń niepieniężnych to doskonałe narzędzie do tego aby pozbyć się ZUS w spółce z o.o. Idealnie by było, gdyby każdy zainteresowany przeprowadził samodzielne wyliczenie. W naprawdę wielu sytuacjach, szczególnie u osób z wysokimi dochodami, będzie to prawdopodobnie opłacalne.
 • gdy myślisz długofalowo o rozwoju biznesu – zawsze zachęcam przedsiębiorców do tego, aby myśleli o spółce jako o wehikule budowania biznesu i wartości na lata. Spółka z o.o. może przetrwać Ciebie, łatwo przekażesz ją swojej primogeniturze. W równie łatwy sposób można ją sprzedać. Te niewątpliwe zalety sprawiają, że warto założyć spółkę z o.o. myśląc o długofalowym biznesie.

A Ty, masz jakieś swoje powody?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Błażej Sarzalski - Tak, jest to jeden limit.
  • Magda - Czy w przypadku prowadzenia jdg (zwolnienie podmiotowe) i pobierania wypłat z art. 176 (inne czynnoś
  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.