Spółka z o.o. wady i zalety – wszystko co warto wiedzieć

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Spółka z o.o. nie jest podmiotem idealnie przygotowanym dla każdego i dla każdej działalności. We wpisie omówię szczegółowo wady i zalety spółki z o.o.

 • do zalet spółki należy jej elastyczność, brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania, niski próg wejścia oraz łatwość finansowania bankowego
 • wadami spółki z o.o. jest podwójne opodatkowanie zysku i konieczność prowadzenia sformalizowanej księgowości, a także odpowiedzialność członków zarządu

 

Jeżeli potrzebujesz porady co do tego, czy spółka z o.o. jest optymalną formą prowadzenia Twojego biznesu oraz indywidualnego omówienia jej wad i zalet skontaktuj się.

Odpowiedź jeszcze tego samego dnia!

 

Spółka z o.o. wady i zalety 2024

Rok 2022 przyniósł istotne zmiany w zakresie prawa podatkowego, które mogą przekładać się na atrakcyjność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako formy prowadzenia biznesu. Zmiany w Kodeksie spółek handlowych wchodzące w życie w październiku 2022 roku doprecyzują też pewne kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki i sformalizują sprawy związane z podejmowaniem uchwał przez zarząd spółki z o.o. Niniejszy wpis uwzględnia aktualną rzeczywistość prawną i omawia wady i zalety spółki z o.o. 2024 roku.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wady i zalety

Jak wiadomo nie ma formy prawnej mającej same zalety albo same wady. Chociaż spółka z o.o. jest najpopularniejszą formą spółki prawa handlowego przeznaczonej do działalności gospodarczej w Polsce i nie zmienia się to od dziesięcioleci to nie oznacza to, że ma same zalety. Jakkolwiek dla wielu osób przeważają one nad wadami warto zrobić krótki bilans potencjalnych zysków i strat związanych z użyciem spółki z o.o. jako formy prowadzenia swojego biznesu. Poniżej omówię więc zarówno wady i zalety spółki z o.o.

Omawiając wady i zalety spółki z o.o. zaczniemy od kwestii zalet. Tego wszystkiego co sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, poza oczywiście działalnością jednoosobową.

Poniżej znajdziesz listę zalet spółki z o.o.:

 1. Spółka z o.o. jest elastyczna. Największą zaletą sp. z o.o.  jest to, że nadaje się zarówno do prowadzenia dużych biznesów, jak i małych rodzinnych firm. Spółka z o.o. ma niską barierę wejścia. Kapitał wymagany do założenia spółki z o.o. wynosi 5.000 złotych. Niewiele aby zdobyć pieczątkę „Prezes Zarządu”, prawda? Jednocześnie powszechnie zrozumiała w Europie struktura korporacyjna pozwala spółce z o.o. prowadzić także o wiele bardziej złożone przedsiębiorstwa i łączyć potencjalnie konfliktujące interesy wielu wspólników. Spółka z o.o. może być elastycznie opodatkowana.
 2. Ograniczona odpowiedzialność wspólników – wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania swojej spółki, to co mogą stracić, to wniesione do spółki wkłady na objęcie kapitału zakładowego. Odpowiedzialność ponoszą wyłącznie członkowie zarządu spółki.
 3. Spółka z o.o. nie wymaga drugiego wspólnika. Możesz założyć jednoosobową spółkę z o.o., chociaż nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie. O potencjalnych problemach w spółce jednoosobowej pisałem już w blogu nie raz.
 4. Brak składek ZUS w przypadku wspólników spółek wieloosobowych.
 5. Możliwość wykorzystania spółki z o.o. jako podmiotu zarządzającego w spółce komandytowej, co znacząco wpływa na ograniczenie odpowiedzialności członków zarządu spółek z o.o. za podejmowane działania biznesowe. Zaleta ta jest jednak coraz rzadziej wykorzystywana ze względu na objęcie spółek komandytowych reżimem podatku CIT. Dlatego też warto rozważyć czy tak złożona struktura jak spółka z o.o. komandytowa nadal ma sens i przesiąść się na sp. z o.o. – może w tym pomóc przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.
 6. Łatwość uzyskania finansowania bankowego – spółka z o.o. jest formą prawną, która jest najbardziej lubiana przez banki. Dzieje się tak dlatego, że banki znają i rozumieją tę formę działalności, bo jest ona najpopularniejszą spółką kapitałową w Polsce.
 7. Pewnie wiele innych…

Jakie są wady spółki z o.o.?

Nie ma żadnego organizmu gospodarczego pozbawionego wad. Omawiając więc kwestię wad i zalet spółki z o.o. nie sposób też zwrócić uwagę na te kwestie, które w oczach wspólników mogą decydować o tym, że spółka jest dla nich problematyczna, czy też mniej atrakcyjna.

Do wad spółki z o.o. zaliczymy:

 1. Podwójne opodatkowanie zysku spółki z o.o. – ponieważ spółka jest odrębnym podatnikiem, to płaci swój własny podatek, wspólnicy zaś muszą kombinować jak ominąć podwójne opodatkowanie spółki z o.o. Problem ten potencjalnie może stracić na znaczeniu w sytuacji wykorzystania tzw. estońskiego CIT jako sposobu opodatkowania spółki z o.o.
 2. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Nie jest już taką wadą jak kiedyś, szczególnie że usługi księgowych  potaniały i powstały platformy umożliwiające samodzielne prowadzenie pełnej księgowości w niewielkich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki możliwości składania sprawozdań w formie elektronicznej wiele kwestii związanych z księgowością i sprawozdawczością spółek z o.o. jest łatwiejszych. Nie bez znaczenia jest także to, że małe spółki z o.o. mogą korzystać z uproszczonych zasad rachunkowości.
 3. Odpowiedzialność całym majątkiem prywatnym członków zarządu spółki z o.o. powstająca w sytuacji niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyznaczonym prawem terminie, może być ona minimalizowana poprzez zastosowanie wehikułu łączącego spółkę z o.o. ze spółką komandytową albo poprzez ubezpieczenia członków zarządu.
 4. Proces zakładania – o wiele bardziej sformalizowany niż proste założenie działalności gospodarczej.

Powyżej omówiłem najistotniejsze wady i zalety spółki z o.o. – może Ty w komentarzach dodasz coś od siebie?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  26 comments on “Spółka z o.o. wady i zalety – wszystko co warto wiedzieć”

  1. Arek napisał:

   Zakładam spółkę gdzie większościowym udziałowcem jest spółka LTD z UK. Czy do założenia spółki w systemie s24 będzie wymagane tłumaczenie + apostille?

   1. Dariusz napisał:

    Będzie wymagane. Szybciej i taniej (jeśli kapitał zakładowy 5.000 ma wynosić) założysz spółkę przy pomocy notariusza. Tylko tłumaczenie „aktualnego raportu o władzach spółki” będzie potrzebne (ok. 130 złotych).

    1. beata napisał:

     A jakie są korzyści z założenia takiej spółki z LTD w UK

     1. Błażej Sarzalski napisał:

      Prestiż? :))

      Sam nie wiem… bo na pewno nie anonimowość.

  2. Dariusz napisał:

   Jakie „platformy” umożliwiają samodzielne prowadzenie księgi handlowej? Nie trafiłem na takie…

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Przewijało się to gdzieś w komentarzach. Proponuję wygooglać 🙂

    1. Dariusz napisał:

     W efekcie „guglania” i zapytania znalezionych w ten sposób biur rachunkowych upewniłem się, że prowadzenie KH przez internet nie jest oferowane. Można jedynie wysyłać dokumenty (dowody księgowe) przez internet (+ otrzymywać ewentualnie w pdfach księgę do wydrukowania) i to jest cała „internetowość” KH.

     1. Błażej Sarzalski napisał:

      Nie potrafię teraz tego znaleźć, ale ktoś tutaj w komentarzach pisał o rozwiązaniu z uproszczoną pełną księgowością do samodzielnego prowadzenia przez internet 🙂

      1. Marcin napisał:

       Fakturomania.pl – jak ktoś zielony to wszystko wytłumaczą jedyny problem to robienie poprawek gry już się księgi stworzy trzeba dzwonić itd.. jest wsparcie w sprawach księgowch

       360księgowosc.pl jak ktoś już ogarnia czyli nie musi pytać odnośnie sposobów księgowania itd. jedyne wsparcie dotyczy programu nie wiedzy księgowej musisz wiedzieć co chcesz i na które konto zaksięgować.

  3. Alice napisał:

   Czy w spółce z o.o. jest możliwość rozszerzenia odpowiedzialności na wszystkich wspólników nie tylko na prezesa?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Tylko, jeżeli wspólnicy są członkami zarządu

  4. Rafkin napisał:

   Hmm, zgadzam się, iż zalet jest sporo więcej. Ale … jeśli chodzi o WADY to w zakresie pkt. 2 „Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości (…)” jest to dalej WADA i obciążenie dla firmy. Nie zgodzę się, że „usługi księgowe potaniały”, chociażby ze względu na JPK itp. Chyba, że firmę prowadzi przysłowiowa Pani Krysia w domu po godzinach 🙂 To tak.
   Jednak w zakresie pkt. 4 dot. procesu zakładania można powiedzieć, że z WADY zrobiła się ZALETA, ze względu na S24. Elektronicznie można złożyć wniosek do Sądu w niecałą godzinkę, a „gotową” spółkę mamy średnio w 48 godz. z NIP i Regon. Oczywiście przy założeniu, że mamy trochę wiedzy lub korzystamy z pomocy. W przypadku S24 możemy oszczędzić trochę „grosza” który przy zakładaniu spółki „papierowo” pobiera np. notariusz. Czyli według mnie zaleta. Oczywiście nie mówię tutaj o dużych lub skomplikowanych spółkach (np. ze względu na ilość i wymagania wspólników).
   W sumie można jeszcze kilka wad dopisać do listy …

   1. Andrzej napisał:

    Warto wspomnieć ,że tą pełną księgowość dla mikro spółki z o.o. (chyba większość która tu z nas zagląda) można prowadzić w dość uproszczony sposób zgodnie z załącznikiem 4 do ustawy o rachunkowości. np. brak potrzeby sprawozdania finansowego (rocznego), minimalna ilość kont do księgowania i uproszczona ilość pozycji bilansu. Trzeba też podjąć uchwałę zarządu o zastosowaniu zasad księgowości według tego załącznika (nr 4) i złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego. Dodatkowo możemy rozliczać się z CIT i VAT kwartalnie (również potrzebne zawiadomienie do US). Możemy korzystać z platform do księgowania (pełna księgowość) onnline, mi udało się znaleźć trzy: systim, mksięgowa i fakturomania. Gdzie tak naprawdę podstawowe dwie operacje: zakupowe i sprzedażowe możemy zdefiniować tylko raz. To wszystko powinno wpłynąć na obniżenie kosztów obsługi przez biuro rachunkowe, które ma zdecydowanie mniej pracy – ale w praktyce bywa z tym różnie. Czy ktoś z was spotkał się z cennikiem biura rachunkowego uzależnionym od sposobu księgowania: tradycyjny/uproszczony?

    1. Leoś napisał:

     Ale jak dojdzie leasing auta czy maszyny, JPK, corocznie zmieniające się przepisy zwiazane z VAT i prawem do odliczeń VAT z paliwa czy płynu do spryskiwacza, i obowiązkami typu zgłoszenie każdego rachunku bankowego na czas ( w tym np. lokaty ) i wieloma innymi, o których nawet nie wiem, bo nie nadążam łamać powstającego non-stop prawa a co dopiero go czytać, to się okaże, że święty spokój w postaci biura rachunkowego jest wart tych paru stów. Ja płacę obecnie ( po podwyżce od 01/2018 ) 630,- netto ( 600 za księgowość + 30 obsługa mianowanego Prezesa ) i mam w cenie wszystko, łącznie ze sprawozdaniem finansowym i wnioskami do KRS. Spółka na Śląsku, ok. 50 dokumentów/mies.

  5. Rafal napisał:

   Witam, czy Sp. z o.o. Sp.K. jest „bezpieczniejsza od sp. z o.o. czy tylko na korzyść jest brak opodatkowania od dywidendy w przypadku Sp.K.?

  6. Jan napisał:

   Dzień dobry,
   Noszę się z zamiarem rejestracji Sp. z o.o. – dwóch wspólników 50/50.
   W związku z regulacją art. 13 pkt 9 PIT, która do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza są również przychody osiągane w ramach prowadzonej przez członka zarządu działalności gospodarczej (co wyklucza stosowanie przez jednego ze wspólników w swojej DG opodatkowania liniowego) być może będziemy zmuszeni do ustanowienia jednoosobowego zarządu (wspólnik bez DG). Gdyby tak się stało, pomimo jednoosobowego zarządu chcielibyśmy zapewnić sobie pełen wgląd w działania zarządcze.
   I teraz moje pytanie:
   Czy ustanowienie wspólnika (tego prowadzącego DG, który nie chce być w zarządzie, żeby nie stracić możliwości stosowania liniowego podatku w swojej DG) prokurentem łącznym do pewnych/wszystkich(?) czynności będzie dobrym rozwiązaniem?
   Ponadto w spółce być może potrzebny będzie pełnomocnik do zawierania umów z członkiem zarządu. Moje dodatkowe pytanie brzmi, czy ten drugi wspólnik będący już prokurentem może być również pełnomocnikiem do zawierania umów z członkiem zarządu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie widzę przeciwwskazań takich rozwiązań

  7. Marcin napisał:

   Czy jakiś rodzaj spółki/ kombinacji spółek może ochronić przed zmianami interpretacji podatków/zus zakładając że nie bierzemy człowieka któremu nic nie można zabrać na prezesa. Głównie mi chodzi o naliczenie składek zus np. na umowy o dzieło/ uznanie podwykonawcy że nie jest firmą tylko pracuje na etat itd.. kto wie co jeszcze wyskoczy lub zmianę kwalifikacji towaru do innej grupy vat ..

  8. Błażej Sarzalski napisał:

   Tylko spółki zagraniczne z nominowanymi udziałowcami.

   1. Marcin napisał:

    Słyszałem o koncepcji sp. Komandytowa z komplementariuszem sp. LTD (Anglia). Tylko czy ta LTD prowadząc działalność w Polsce (zarządza tu spółką komandytową ) nie musi mieć tu jakiegoś oddziału z prezesem który będzie odpowiadał. Na gruncie prawa angielskiego prezes nie odpowiada ale czy sąd w Polsce nie ściągnie tego prezesa bo coś tam… Lub stwierdzi że sp powinna być zarejestrowana w Polsce skoro zarządza spółka w Polsce i prezesa potraktuje jak prezesa sp. z o.o. Polskiej.
    ps. Czy Pan się zajmuje takimi konstrukcjami i jaki to koszt orientacyjnie kilka kilkanaście tysięcy ?

  9. artur napisał:

   Witam,
   Chcialbym sie podzielic swoim pogladem na ten temat.W rzeczywistosci im mniejszy zakres dzialalnosci i mniejsze zyski tym bardziej oplacalna jest spolka z oo zamiast jednoosobowej dzialalnosci. Wynika to z faktu, ze ZUS jest de facto podatkiem o charakterze degresywnym (jak na razie przynajmniej). Prowadzenie spolki z oo obecnie moze kosztowac nawet tylko 82 pln miesiecznie (abonament w jednym z serwisow ksiegowosci online). Przy umiejetnym wyciaganiu pieniedzy ze spolki (umowy najmu na lokal,samochod od wspolnika, umowy o dzielo,czesc z tytulu powolania etc) mozliwe jest osiagniecie realnej stopy opodatkowania duzo nizszej niz 18%.I tak przy 60000dochodu brutto rocznie (przed odliczeniem spolecznych i zdrowotnej) po uwzglednieniu wszystkiego mamy realna stope oprocentowania 37% dla jednoosobowej dzialalnosci i okolo 13% dla spolki z oo.Okolo 15000 rocznie w kieszeni na fundusz emerytalny
   Paradoksalnie im wyzszy dochod tym bardziej jednoosobowa dzialalnosc sie oplaca ze wzgledu na degresywnosc ZUS jak i mozliwy podatek liniowy.
   Jak ktos nie ma smykalki do ksiegowosci to koszty wzrosna, ale i tak roznica bedzie spora.
   Kwestia skladki zdrowotnej jest latwa do rozwiazania, albo podpiecie sie pod czlonka rodziny albo umowa o prace ze spolka na 1/128 etatu w zakresie archiwizacji dokumentacji 🙂

   Tak naprawde do 100000 rocznego dochodu kazdy powinien smigac na spolce z oo,.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Owe 15 tysięcy na „fundusz emerytalny” częściowo idą w koszty, częściowo obniżają podatek dochodowy osoby fizycznej. Realnie to dopłaca się jakieś 3,5 – 4 tysiące.

    1. artur napisał:

     Panie Blazeju pozwolę sie nie zgodzic.Oczywiscie policzylem skladki jako koszty i odliczylem zdrowotne od podatku i te 15 tys juz jest PO tych odliczeniach.
     Nawet w najgorszym przypadku(wyplata ze spolki zawsze z 18% podatku)roznica to ponad 10tys.
     Obnizenie podatku przez zdrowotna i wrzucenie w koszty spolecznej to korzysc podatkowa rzedu 5.5 tys przy 15tys do zaplaty,wiec widac to jak na dloni.
     Kwote wolna pomijam bo jest taka sama,oczywiscie moje zalozenie to samodzielne prowadzenie księgowości,im drozsza księgowość tym roznica mniejsza,ale w Trojmiescie księgowość malych spolek z o o juz za 200pln robia.Nawet wtedy roznica bedzie 8 tys. albo kolo 13tys przy optymalizacji wyplat ze spolki

     Duzo,malo?Nie mi to oceniac,ale moim zdaniem w skali małego biznesu bardzo duzo.Mitem jest zeby sie skupiac tylko na przychodach ignorujac koszty, nie zawsze jest to mozliwe, a koszty sa tym co zabija przedsiebiorstwo w czasach dekoniunktury.

  10. artur napisał:

   13% oczywiscie dotyczy realnej stopy oprocentowania dochodow osobistych wspolnika juz po wyplacie ze spolki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp