5 powodów dla których warto zawrzeć umowę spółki u notariusza

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy warto zawierać umowę spółki z o.o. u notariusza?

Jak działa informatyzacja polskich sądów wiedzą wszyscy. Wiele osób też wie, że niewątpliwą zaletą (choć w obliczu problemów z zaimplementowaniem w systemie pewnych dokumentów mniejszą, niż być by mogła) systemu elektronicznej rejestracji spółki jest szybkość procedury rejestracyjnej.

Jakie jednak zalety ma założenie spółki u notariusza?

Oto 5 powodów dla których warto zawrzeć umowę spółki u notariusza.

 1. W umowie spółki zawartej w formie aktu notarialnego wkładami do spółki mogą być rzeczy inne niż pieniądze. Przykładowo: rzeczy ruchome, nieruchomości, zbywalne prawa majątkowe, know-how itp. (tzw. wkłady niepieniężne) – w umowie elektronicznej można zastrzec jedynie wniesienie wkładu pieniężnego.
 2. W umowie notarialnej możesz wprowadzić uprzywilejowanie udziałów co do głosu oraz inne postanowienia pozwalające ustalić odmiennie udział w zysku, w stosunku do rozkładu głosów w spółce.
 3. Wyłącznie w umowie spółki zawartej u notariusza możesz ustalić obowiązek dopłat oraz postanowić na jakich zasadach będą one zwracane wspólnikom.
 4. Tylko u notariusza możesz ustanowić powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o. – coś istotnego dla wszystkich, którzy nie lubią ZUSu.
 5. W spółce zawartej przed notariuszem możesz wyłączyć spadkobierców bądź małżonka od udziału w spółce  szczególnie istotne w sytuacji, gdy nie chcecie aby rodzina wspólnika mieszała się do biznesu w razie śmierci lub rozwodu wspólnika.

Jeżeli zależy Ci na szybkości to te niuanse może nie są dla Ciebie istotne, jeżeli jednak planujesz długoterminowo biznes na solidnych podstawach prawnych, warto przyjrzeć się każdej z tych kwestii i dokonać dobrego wyboru.

 

Jeżeli interesuje Cię wzór umowy spółki możesz pobrać go z mojego blogowego sklepu.

Jeżeli potrzebujesz konsultacji i indywidualnego spisania umowy spółki to zachęcam do kontaktu.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  8 comments on “5 powodów dla których warto zawrzeć umowę spółki u notariusza”

  1. Przemysław napisał:

   Czy nie można odkupić od brytyjczyków jakieś licencji na system na którym działa ich companies house i przetłumaczyć ustawy? Tam obsłużyć system potrafi każdy kto potrafi korzystać z konta bankowego i zmiany są wprowadzane w kilka godzin. U nas obecnie czas zmian w KRS i księgach wieczystych nie gwarantuje żadnej pewności obrotu.

   1. Przemysław napisał:

    Komentarz był do następnego wpisu 🙂

    1. Błażej Sarzalski napisał:

     Przeniósłbym, ale nie umiem 🙂

   2. Dariusz napisał:

    Nie można. Polacy muszą wyważać otwarte drzwi i opracowywać własne „wynalazki”. KRS i KW to małe „Pikusie” przy ePUAP, który z zasady nie spełnia swojej funkcji a jego budowę (tzn. budowę nowego, po zaoraniu obecnego) z łatwością można oprzeć o system CRM działający w korporacjach (nie będę wskazywał producenta ale łatwo się domyślić).
    Warto też dodać, że przy elektronicznym korespondowaniu z Companies House koszt funkcjonowania spółki wynosi jedynie 13 funtów rocznie i jakoś dziwnie nawet około godziny 22, w ciągu godziny od zgłoszenia, potrafią dodać dokumenty czy wpisać zmiany. Chyba sobie nikt nie wyobraża takiej sytuacji w Polsce… 😀

    1. Łukasz napisał:

     buhahaha w Polsce…………… sprawozdanie finansowe składałem około 10 lipca 2017, a wpis odebrałem w lutym 2018 🙂

  2. Marcin napisał:

   Może coś o odpowiedzialności osoby trzeciej za długi podatkowe tzn:
   Mam z bratem sp zo.o. jesteśmy udziałowcami 50/50%
   Brat dla spółki wykonuje prace na podstawie świadczeń niepieniężnych(jest wpisane do umowy sp zo.o.) + umowy o dzieło na programy komputerowe z przekazaniem praw autorskich 50% kosztów… nie jest członkiem zarządu.

   Ja jestem prezesem wiec jakby co odpowiadam za zaległości podatkowe ale czy może być brat do takiej odpowiedzialności pociągnięty na zasadzie osoby trzeciej współpracującej czy to że wykonuje prace na rzecz spółki jest współpracą ?

   Czy konkubina prezesa zatrudniona w sp.zo.o. na etacie nie związanym z zarządzaniem sp.zo.o. może być uznana za osobę współpracującą i również pociągnięta do odpowiedzialności ?

   ps. A ja myślałem że firma rodzinna to fajny model biznesowy a tu takie ciekawostki.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie ten temat.

  3. Marcin napisał:

   Myślałem że to własne przy umowie sp zo.o. trzeba dobrze napisać/zorganizować żeby uniknąć ryzyka ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Magda - Czy w przypadku prowadzenia jdg (zwolnienie podmiotowe) i pobierania wypłat z art. 176 (inne czynnoś
  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw