Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?

Gdyby popatrzeć sucho na przepisy Kodeksu spółek handlowych to okazuje się, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być dziełem rozwlekłym. Elementy obligatoryjne umowy spółki z o.o. to:

Wzór umowy spółki z o.o.

Idealnie krótka umowa spółki może zawierać więc tak naprawdę kilka paragrafów – przykładowa umowa spółki z o.o.

Prawda jest jednak taka, że układanie umowy spółki z o.o., szczególnie w sytuacji, gdy spółkę zawierają osoby, o potencjalnie konfliktujących interesach jest sztuką i wielką przyjemnością. W takiej sytuacji jednak umowa nie kończy się na kilku zdawkowych paragrafach, a dotyka również innych kwestii takich jak funkcjonowanie organów spółki (zarząd, zgromadzenie wspólników), kwestie dopłat do spółki, kwestie osobistych uprawnień wspólników, powtarzających się świadczeń niepieniężnych, warunków partycypacji w zysku i sposobu jego podziału, wyłączania udziału spadkobierców oraz współmałżonków w spółce, przywilejów związanych z udziałami i wielu innych.

Najlepsze umowy to takie, które szyje się na miarę w konkretnym stanie faktycznym, dla konkretnych ludzi, którzy mają swoje interesy, obawy, cele i potrzeby.

Nie zawsze jednak potrzebujesz takiej umowy, a wystarczy Ci złoty standard. Takim czymś może być modelowa umowa spółki z o.o., którą możesz zakupić w moim sklepie.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?”

   1. Dlaczego utopijna? 🙂 Nawet z dodaniem kilku innych (pomocnych) paragrafów wyszłaby nadal jedna strona – prosta umowa dla spółek zarządzanych przez jedną osobę, dla spółek rodzinnych czy takich, w których nie ma ryzyka konfliktu wspólników (o ile takie są 😉 )

  1. Panie Błażeju, ostatnio 2 Ukraińców zapytało mnie o tworzenie spółki z o.o. przez s 24. chcieliby założyć ją sami bez zastępstwa prawnego. Ja uważam, że lepiej trochę zapłacić i mieć spokój ale upartemu nie przemówi się do rozsądku. Czy mogą sami zawrzeć umowę przez s24 i ustalić kapitał zakładowy na 5tyś. zł, a udziały np po 2,5tyś na każdego z wspólników?

    1. Panie Błażeju oni są bardzo cwani, mają PESELE, zezwolenie na stały pobyt, biegły język Polski i nawet profile zaufane założyli. Zastanawia mnie tylko czy muszą składać jakieś dodatkowe zaświadczenia o statusie cudzoziemca i czy mogą mieć po 2,5tyś. złotych udziałów. Jak im się nie uda to przyślę do Pana, bo lepiej mieć kogoś kto załatwi sprawy profesjonalnie a nie samemu się męczyć:)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc