Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?

Gdyby popatrzeć sucho na przepisy Kodeksu spółek handlowych to okazuje się, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być dziełem rozwlekłym. Elementy obligatoryjne umowy spółki z o.o. to:

Wzór umowy spółki z o.o.

Idealnie krótka umowa spółki może zawierać więc tak naprawdę kilka paragrafów – przykładowa umowa spółki z o.o.

Prawda jest jednak taka, że układanie umowy spółki z o.o., szczególnie w sytuacji, gdy spółkę zawierają osoby, o potencjalnie konfliktujących interesach jest sztuką i wielką przyjemnością. W takiej sytuacji jednak umowa nie kończy się na kilku zdawkowych paragrafach, a dotyka również innych kwestii takich jak funkcjonowanie organów spółki (zarząd, zgromadzenie wspólników), kwestie dopłat do spółki, kwestie osobistych uprawnień wspólników, powtarzających się świadczeń niepieniężnych, warunków partycypacji w zysku i sposobu jego podziału, wyłączania udziału spadkobierców oraz współmałżonków w spółce, przywilejów związanych z udziałami i wielu innych.

Najlepsze umowy to takie, które szyje się na miarę w konkretnym stanie faktycznym, dla konkretnych ludzi, którzy mają swoje interesy, obawy, cele i potrzeby.

Nie zawsze jednak potrzebujesz takiej umowy, a wystarczy Ci złoty standard. Takim czymś może być modelowa umowa spółki z o.o., którą możesz zakupić w moim sklepie.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?”

  1. i-malaksiegowosc.pl napisał:

   Umowa na niecała stronę? Mocno utopijna perspektywa, ale fakt, chciałoby się, żeby każdy tego typu dokument zawierał się w kilku zrozumiałych paragrafach.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Dlaczego utopijna? 🙂 Nawet z dodaniem kilku innych (pomocnych) paragrafów wyszłaby nadal jedna strona – prosta umowa dla spółek zarządzanych przez jedną osobę, dla spółek rodzinnych czy takich, w których nie ma ryzyka konfliktu wspólników (o ile takie są 😉 )

  2. Edyta napisał:

   Panie Błażeju, ostatnio 2 Ukraińców zapytało mnie o tworzenie spółki z o.o. przez s 24. chcieliby założyć ją sami bez zastępstwa prawnego. Ja uważam, że lepiej trochę zapłacić i mieć spokój ale upartemu nie przemówi się do rozsądku. Czy mogą sami zawrzeć umowę przez s24 i ustalić kapitał zakładowy na 5tyś. zł, a udziały np po 2,5tyś na każdego z wspólników?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Pewnie, że mogą 🙂

    Pytanie, czy im się uda. Z doświadczenia widzę, że nie jest to takie proste dla niektórych klientów, szczególnie tych, którzy nie władają biegle językiem polskim.

    1. Edyta napisał:

     Panie Błażeju oni są bardzo cwani, mają PESELE, zezwolenie na stały pobyt, biegły język Polski i nawet profile zaufane założyli. Zastanawia mnie tylko czy muszą składać jakieś dodatkowe zaświadczenia o statusie cudzoziemca i czy mogą mieć po 2,5tyś. złotych udziałów. Jak im się nie uda to przyślę do Pana, bo lepiej mieć kogoś kto załatwi sprawy profesjonalnie a nie samemu się męczyć:)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Błażej Sarzalski - Tak, jest to jeden limit.
  • Magda - Czy w przypadku prowadzenia jdg (zwolnienie podmiotowe) i pobierania wypłat z art. 176 (inne czynnoś
  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.