Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?
Gdyby popatrzeć sucho na przepisy Kodeksu spółek handlowych to okazuje się, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być dziełem rozwlekłym. Elementy obligatoryjne umowy spółki z o.o. to:
Wzór umowy spółki z o.o.
Idealnie krótka umowa spółki może zawierać więc tak naprawdę kilka paragrafów – przykładowa umowa spółki z o.o.
Prawda jest jednak taka, że układanie umowy spółki z o.o., szczególnie w sytuacji, gdy spółkę zawierają osoby, o potencjalnie konfliktujących interesach jest sztuką i wielką przyjemnością. W takiej sytuacji jednak umowa nie kończy się na kilku zdawkowych paragrafach, a dotyka również innych kwestii takich jak funkcjonowanie organów spółki (zarząd, zgromadzenie wspólników), kwestie dopłat do spółki, kwestie osobistych uprawnień wspólników, powtarzających się świadczeń niepieniężnych, warunków partycypacji w zysku i sposobu jego podziału, wyłączania udziału spadkobierców oraz współmałżonków w spółce, przywilejów związanych z udziałami i wielu innych.
Najlepsze umowy to takie, które szyje się na miarę w konkretnym stanie faktycznym, dla konkretnych ludzi, którzy mają swoje interesy, obawy, cele i potrzeby.
Nie zawsze jednak potrzebujesz takiej umowy, a wystarczy Ci złoty standard. Takim czymś może być modelowa umowa spółki z o.o., którą możesz zakupić w moim sklepie.
5 comments on “Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?”
Umowa na niecała stronę? Mocno utopijna perspektywa, ale fakt, chciałoby się, żeby każdy tego typu dokument zawierał się w kilku zrozumiałych paragrafach.
Dlaczego utopijna? 🙂 Nawet z dodaniem kilku innych (pomocnych) paragrafów wyszłaby nadal jedna strona – prosta umowa dla spółek zarządzanych przez jedną osobę, dla spółek rodzinnych czy takich, w których nie ma ryzyka konfliktu wspólników (o ile takie są 😉 )
Panie Błażeju, ostatnio 2 Ukraińców zapytało mnie o tworzenie spółki z o.o. przez s 24. chcieliby założyć ją sami bez zastępstwa prawnego. Ja uważam, że lepiej trochę zapłacić i mieć spokój ale upartemu nie przemówi się do rozsądku. Czy mogą sami zawrzeć umowę przez s24 i ustalić kapitał zakładowy na 5tyś. zł, a udziały np po 2,5tyś na każdego z wspólników?
Pewnie, że mogą 🙂
Pytanie, czy im się uda. Z doświadczenia widzę, że nie jest to takie proste dla niektórych klientów, szczególnie tych, którzy nie władają biegle językiem polskim.
Panie Błażeju oni są bardzo cwani, mają PESELE, zezwolenie na stały pobyt, biegły język Polski i nawet profile zaufane założyli. Zastanawia mnie tylko czy muszą składać jakieś dodatkowe zaświadczenia o statusie cudzoziemca i czy mogą mieć po 2,5tyś. złotych udziałów. Jak im się nie uda to przyślę do Pana, bo lepiej mieć kogoś kto załatwi sprawy profesjonalnie a nie samemu się męczyć:)