Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski        11 kwietnia 2018        2 komentarze

Gdyby popatrzeć sucho na przepisy Kodeksu spółek handlowych to okazuje się, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być dziełem rozwlekłym. Elementy obligatoryjne umowy spółki z o.o. to:

  • firma spółki,
  • siedziba spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • wskazanie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  • liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Idealnie krótka umowa spółki może zawierać więc tak naprawdę kilka paragrafów – przykładowa umowa spółki z o.o.

Prawda jest jednak taka, że układanie umowy spółki z o.o., szczególnie w sytuacji, gdy spółkę zawierają osoby, o potencjalnie konfliktujących interesach jest sztuką i wielką przyjemnością. W takiej sytuacji jednak umowa nie kończy się na kilku zdawkowych paragrafach, a dotyka również innych kwestii takich jak funkcjonowanie organów spółki (zarząd, zgromadzenie wspólników), kwestie dopłat do spółki, kwestie osobistych uprawnień wspólników, powtarzających się świadczeń niepieniężnych, warunków partycypacji w zysku i sposobu jego podziału, wyłączania udziału spadkobierców oraz współmałżonków w spółce, przywilejów związanych z udziałami i wielu innych.

Najlepsze umowy to takie, które szyje się na miarę w konkretnym stanie faktycznym, dla konkretnych ludzi, którzy mają swoje interesy, obawy, cele i potrzeby.

Jeżeli masz potrzebę pomocy w skrojeniu umowy spółki z o.o. dla Ciebie – zapraszam do kontaktu.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

i-malaksiegowosc.pl Kwiecień 18, 2018 o 17:36

Umowa na niecała stronę? Mocno utopijna perspektywa, ale fakt, chciałoby się, żeby każdy tego typu dokument zawierał się w kilku zrozumiałych paragrafach.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 19, 2018 o 07:49

Dlaczego utopijna? 🙂 Nawet z dodaniem kilku innych (pomocnych) paragrafów wyszłaby nadal jedna strona – prosta umowa dla spółek zarządzanych przez jedną osobę, dla spółek rodzinnych czy takich, w których nie ma ryzyka konfliktu wspólników (o ile takie są 😉 )

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: