Na temat tego jak prowadzić spółkę można z pewnością napisać poradnik w stylu „Spółka z o.o. w pigułce”, w dzisiejszym wpisie, opierając się na moim doświadczeniu jako prawnika oraz prezesa zarządu spółki podejmę jednak wyzwanie odpowiedzenia na tytułowe pytanie. Przedstawię też podstawową wiedzę na temat tego jakie są obowiązki związane ze spółką z o.o. i jej prowadzeniem.
Potrzebujesz porady związanej z prowadzeniem spółki z o.o.? Napisz do mnie.
Odpowiadam jeszcze tego samego dnia roboczego.
Spółka z o.o. w pigułce
Mój blog ma ambicję być poradnikiem typu spółka z o.o. w pigułce i krótko opowiedzieć o wszystkich najważniejszych kwestiach związanych z prowadzeniem spółki z o.o. a także zachęcić Was do zastanowienia się nad taką formą prowadzenia działalności gospodarczej. Opieram go na moim doświadczeniu, nie tylko jako prawnika, ale także prezesa zarządu spółki oraz członka rady nadzorczej spółki z o.o. Mam nadzieję, że wiedza jaką tu przedstawię przyda Ci się przy decydowaniu o założeniu o prowadzeniu spółki z o.o. Żaden poradnik nie może obejść się jednak bez definicji i opisu tego, czym się w takim poradniku zajmiemy. Zacznę więc od zdefiniowania tego co to spółka z o.o.
Spółka z o.o. co to jest?
Spółka z o.o. czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest nie tylko umową między wspólnikami, ale także prawną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Posiada odrębną od swoich wspólników osobowość prawną i jest spółką kapitałową prawa handlowego.
Spółka z o.o. może być utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu przez jednego bądź więcej wspólników, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.
Dla kogo odpowiednia jest spółka z o.o.?
Spółka z o.o. jest bardzo elastyczną formą prowadzenia biznesu. Odpowiednia jest dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu. Umożliwia rozwijanie zarówno niewielkich interesów rodzinnych, a jednocześnie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej na wielką skalę. Spółka ta może być też wykorzystana do działalności not for profit i non profit. Może być organizacją pożytku publicznego albo pełnić podobną rolę jak fundacja. Spółka z o.o. może być także spółką holdingową, powołaną do zarządzania inwestycjami. Wynika to z tego, że zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych spółka ta może być tworzona w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Choć przyznać trzeba, że większość spółek to spółki założone w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak prowadzić spółkę?
Zanim odpowiem na pytanie „jak prowadzić spółkę?” należy zastanowić się jakie czynności wchodzą w zakres pojęcia prowadzenia spółki i kto się tym zajmuje.
Co to znaczy prowadzić spółkę?
Prowadzenie spółki jest pewnym skrótem myślowym, a gdy mówimy o prowadzeniu spółki rozumiemy przez to najczęściej prowadzenie spraw spółki. Prowadzeniem spółki zajmuje się zarząd spółki z o.o. Zarząd spółki jest organem powołanym, najczęściej przez wspólników do zajmowania się sprawami spółki, to jest decydowania o jej sprawach i reprezentowania spółki wobec innych podmiotów. Zarząd ma obowiązek prowadzenia spraw spółki z należytą starannością, a uchwały zarządu powinny być protokołowane. Zarząd ponosi odpowiedzialność za należyte prowadzenie spraw spółki.
Co trzeba wiedzieć o spółce?
Decydując się na spółkę należy wiedzieć jakie obowiązki ciążą na poszczególnych organach spółki oraz jaka jest rola i odpowiedzialność poszczególnych organów i osób w spółce. W praktyce największą odpowiedzialność za działania spółki z o.o. ponosi zarząd spółki.
Prowadzenie spółki z o.o. w praktyce
W praktyce zarząd spółki z o.o. prowadząc jej sprawy musi zadbać o wszystkie te kwestie, które decydują o sukcesie każdej działalności gospodarczej, pamiętając przy tym o realizacji obowiązków związanych z prowadzeniem spółki z o.o. jako odrębnej formy prawnej od wspólników spółki. Do najważniejszych kwestii, jakie w praktyce wiążą się z prowadzeniem spraw spółki należą:
- prowadzenie księgowości spółki lub zapewnienie prowadzenia księgowości spółki przez odrębny podmiot – w większości przypadków obowiązek prowadzenia rachunkowości spółki, który aktualizuje się już z momentem zawarcia umowy spółki realizowany jest przez profesjonalnych księgowych, zlecany jest na zewnątrz. Znaczna mniejszość spółek zatrudnia własnych księgowych, dzieje się tak w naprawdę dużych organizacjach. W praktyce obowiązki zarządu sprowadzają się tutaj do zapewnienia księgowości właściwych dokumentów oraz opisywania ich zgodnie z przyjętymi ustaleniami.
- zapewnienie prawidłowości i terminowości rozliczeń podatkowych oraz składania deklaracji – także w tym zakresie zarząd spółki częściowo wyręczają najczęściej księgowi oraz doradcy podatkowi, zaś rolą zarządu jest terminowe płacenie podatków.
- podpisywanie i zgłaszanie do rejestru przedsiębiorców sprawozdań finansowych – obowiązek ten wprost obciąża członków zarządu, a brak złożenia sprawozdania finansowego jest przestępstwem ściganym często przez policję na wniosek sądów rejestrowych.
- zapewnienie prawidłowości wpisów w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych – na zarządzie spoczywa obowiązek dokonywania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
- prowadzenie księgi udziałów i zgłaszanie danych do Krajowego Rejestru Sądowego – zarząd ma obowiązek dbać o księgę udziałów i jej zgodność ze stanem faktycznym, prowadzić księgę protokołów zgromadzeń wspólników, a także zgłaszać do Krajowego Rejestru Sądowego wszelkie dane wymagane przez przepisy.
- wieloaspektowe zapewnienie zgodności z prawem działania spółki – nie da się wymienić każdego aspektu funkcjonowania spółki, można jednak powiedzieć, że to na zarządzie ciąży obowiązek zapewnienia prawidłowości działalności spółki w każdym jej aspekcie, przykładowo: spółka prowadząca recykling odpadów będzie musiała posiadać odpowiednie zezwolenia i obowiązek zapewnienia zezwoleń obciążać będzie zarząd, spółka udzielająca pożyczek musi udzielać ich zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, a spółka organizująca wycieczki musi legitymować się wpisem do właściwego rejestru oraz realizować obowiązki ustawowe związane np. z łożeniem na fundusz gwarancyjny. W skrócie można więc powiedzieć, że podejmując działalność gospodarczą w jakimś obszarze to na zarządzie spółki ciąży obowiązek zapewnienia zgodności tej działalności z przepisami prawa.
Spółka z o.o. – baza wiedzy o prowadzeniu i rejestrowaniu spółki z o.o.
Mój blog od 2011 roku stanowi bazę wiedzy o prowadzeniu i rejestrowaniu spółki z o.o. – jeżeli w tym wpisie nie odnalazłeś/aś interesujących Cię informacji to zachęcam do zapoznania się z wszystkimi artykułami na moim blogu. Znajdziesz tam mnóstwo wiedzy na temat tworzenia i prowadzenia spółki z o.o.
Spółka z o.o. koszty
Koszty prowadzenia spółki z o.o. oczywiście zależą często od tego jaką działalność prowadzi dana spółka, zawsze można jednak wskazać pewne ogólne kategorie kosztów, które spółka zawsze będzie musiała ponieść.
Zobacz również: rejestracja spółki z o.o.
Ile kosztuje prowadzenie spółki?
Osoba decydująca się na prowadzenie spółki będzie musiała liczyć się z poniesieniem kosztów rejestracji, prowadzenia księgowości i przygotowywania sprawozdań finansowych. Najczęściej stałym kosztem prowadzenia spółki będzie także najem pomieszczeń pod biuro spółki. Ponoszenie innych kosztów zależy od charakteru i rozmiaru działalności spółki.
Ile kosztuje prowadzenie księgowości spółki z o.o.?
Prowadzenie księgowości spółki z o.o. może kosztować 500 złotych, 5000 zł albo 50000 złotych. Wszystko zależy od rozmiaru działalności spółki, występujących ryzyk oraz ilości pracy jaką księgowy (lub zespół księgowych) musi przeznaczyć na prowadzenie księgowości spółki.
Ile kosztuje najem biura dla spółki?
Najem małego biura może nie być dużym wydatkiem, szczególnie w mniejszych miejscowościach będzie to kwota kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku, gdy wspólnicy i zarząd chcą zaoszczędzić mogą wybrać także usługi wirtualnego biura, choć nie zawsze jest to rozwiązanie polecane.
Jeden komentarz do wpisu “Jak prowadzić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?”
Artykuł ten stanowi kompendium wiedzy na temat prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.) w Polsce. Jest to przydatny przewodnik zarówno dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej formy prowadzenia biznesu.
Dla przedsiębiorców jest to interesujący artykuł ze względu na kompleksowe omówienie zarówno zalet, jak i wad prowadzenia spółki z o.o. Wartościowym elementem jest podkreślenie elastyczności tej formy prawnej, która pozwala zarówno na prowadzenie małych rodzinnych firm, jak i dużych przedsiębiorstw na dużą skalę. Informacja o niskim kapitale zakładowym (5.000 złotych) może przyciągać osoby, które chcą rozpocząć własną działalność, ale mają ograniczone środki finansowe.